img-20160824-wa0015

BANU YEGEN

İstanbul doğumluyum.İlk,orta,lise eğitimlerimden sonra,özel bir sanat evinde resim ve grafik eğitimleri aldım.Yıldız Teknik ünv.serigrafi bölümünü ve Marmara Ünv. Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil bölümünü bitirdim.Devlete ait bir İlköğretim okulunda bir yıl resim ve iş eğitimi öğretmenliği yaptım.Daha sonra,özel bir tekstil firmasında uzun yıllar kumaş desen tasarımı yaptım.

Fotoğraf,çocukluk yıllarımdan beri hayatımın hep içindeydi.Bebekliğime ve çocukluğuma ait çok fotoğrafın olmaması bu konuda bir yanımın eksik kalmasıyla beni fotoğraf çekmeye teşvik etmiştir.Çocukluğumda harçlıklarımı biriktirerek küçük yaşta kendime bir kompakt fotoğraf makinası almıştım.Komşuların,akrabalarımın,özellikle bebek ve çocukların fotoğraflarını çekmeye başlamıştım.

Üniversite eğitimim sırasında Marmara ünv de Prof.Dr Özer KANBUROĞLU nun ünv. vermiş olduğu fotoğrafçılık kursuna gittim.Fotoğrafçılıkla ilgi kendimi geliştirmek adına iki kursa daha katıldım.

En çok portre insan çekmeyi seviyorum.Bunun yanı sıra sokak fotoğrafı ve makro fotoğrafta ilgi alanıma giriyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü (BZMAE)düzenlemiş olduğu bir fotoğraf yarışmasında makro fotoğrafım ödül aldı.