img-20160824-wa0015

BANU YEGEN

İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise eğitimlerimi tamamladıktan sonra özel bir sanat evinde resim ve grafik eğitimleri aldım. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Serigrafi bölümünü ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Tekstil bölümünü bitirdim. Devlete ait bir ilköğretim okulunda bir yıl resim ve iş eğitimi öğretmenliği yaptım. Daha sonra, özel bir tekstil firmasında uzun yıllar kumaş desen tasarımı yaptım.

Fotoğraf, çocukluk yıllarımdan beri hayatımın hep içindeydi. Bebekliğime ve çocukluğuma ait çok fotoğrafın olmaması bu konuda bir yanımın eksik kalmasıyla beni fotoğraf çekmeye teşvik etmiştir. Çocukluğumda harçlıklarımı biriktirerek küçük yaşta kendime bir kompakt fotoğraf makinası almıştım. Komşularımın, akrabalarımın, özellikle bebek ve çocukların fotoğraflarını çekmeye başlamıştım.

Marmara Üniversitesi’nde eğitimime devam ederken Prof. Dr Özer Kanburoğlu’nun vermiş olduğu fotoğrafçılık kursuna gittim. Fotoğrafçılıkla ilgili kendimi geliştirmek adına iki kursa daha katıldım.

En çok portre insan çekmeyi seviyorum. Bunun yanı sıra, sokak fotoğrafları ve makro fotoğraf da ilgi alanıma giriyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü’nün (BZMAE) düzenlemiş olduğu bir fotoğraf yarışmasında makro fotoğrafım ödül aldı.